14 05 2015 За погрози журналістам парламент запровадив кримінальну відповідальність
  • 20.04.2016
  • |
  • 294
  • |
  • 0

НАРЕШТІ!
Верховна Рада України сьогодні, 14 травня, ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів” (реєстраційний номер 0924). За таке рішення проголосували 240 із 333 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі.

Цим законом Кримінальний кодекс України доповнено статтею 3451 “Погроза або насильство щодо журналіста”.Нею передбачено, що погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна щодо журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв`язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається виправними роботами терміном до двох років чи арештом до шести місяців або обмеженням волі на термін до трьох років чи позбавленням волі на той самий термін. Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв`язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається обмеженням волі терміном до п’яти років або позбавленням волі на той самий термін.

Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї тяжкого тілесного ушкодження у зв`язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається позбавленням волі на термін від п`яти до дванадцяти років.

Всі ці дії, вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на термін від семи до чотирнадцяти років.

Також доповнено Кодекс статтею 3471 “Умисне знищення або пошкодження майна журналіста”.

Відповідно цієї статті умисне знищення або пошкодження майна, що належить журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї, у зв`язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається штрафом від п`ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на термін до шести місяців, або обмеженням волі до п`яти років. Ті самі дії, вчинені шляхом підпалу, вибуху або іншим небезпечним способом, або такі, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі терміном від шести до п`ятнадцяти років.

Доповнено Кодекс статтею 3481 “Посягання на життя журналіста”. В ній передбачено, що вбивство або замах на вбивство журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається позбавленням волі на термін від дев`яти до п`ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.

Відповідно до статті 3491, захоплення або тримання як заручника журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї з метою спонукання цього журналіста вчинити або утриматися від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника карається позбавленням волі від восьми до п`ятнадцяти років.

Крім того, змінами до Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”передбачено, що “у разі загибелі (смерті) журналіста під час виконання ним професійних обов`язків членам сім`ї загиблого (померлого), а в разі відсутності сім’ї – його батькам та утриманцям – з державного бюджету виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 100 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати цієї суми, у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України”.

У разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного журналісту під час виконання ним професійних обов’язків, йому виплачується з державного бюджету одноразова грошова допомога в розмірі до 50 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати цієї суми, у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.

Нагадаємо, у 2014 році на території України було зафіксовано майже тисячу порушень свободи слова. Напади стали категорією, у якій зафіксовано найбільше порушень (285 випадків, у 2013-му – 97). Зокрема, пік нападів на журналістів припав на січень та лютий 2014 року (Євромайдан – ред.), коли було побито відповідно 82 та 70 журналістів.

  • категорія
  • залишити коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.